< Kthehu tek Faqja e Meparshme

Maleficent (Kodi 108994)     Pershkrimi i Filmit

Filmi sjell portretin klasik të "Bukuroshes së fjetur". Një grua e bukur, zemërpastër, me krahë të zeza mahnitëse. Ajo ka një mbretëri paqeje, deri sa një ushtri pushtuese kërcënon harmoninë e tokës. Ndërsa përpiqet të mbrojë vendin, një tradhti e pamëshirshme fillon të kthejë zemrën e saj të pastër në gur. E vendosur për hakmarrje, përballet në një betejë epike me mbretin e njerëzve dhe si rezultat, hedh një mallkim mbi të porsalindurën Aurora. Kur fëmija rritet, Maleficent kupton se Aurora mban çelësin e paqes në mbretëri.