< Kthehu tek Faqja e Meparshme

Suffragette (Kodi 109691)     

Regjia: Sarah Gavron

Me Aktoret: Helena Bonham Carter, Carey Mulligan, Meryl Streep, Brendan Gleeson, Ben Whishaw, Anne-Marie Duff, Romola Garai, Samuel West, Geoff Bell, Natalie Press, Lee Nicholas Harris, Richard Banks


Publikuesi: Focus Features


Zhanret: Biografi, Drame, Histori


Gjuha: Anglisht

Titrat: Shqip


Kohezgjatja: 106 minuta


Data e Publikimit: 12/10/2015


  


Trailer i Filmit     Pershkrimi i Filmit

Një dramë që ndjek historinë e ushtareve këmbësore të një lëvizjeje të hershme feministe, gra që ishin detyruar të fshiheshin për të ndjekur një lojë të rrezikshme macja me miun me një shtet çdo ditë e më brutal. Fillimisht këto gra nuk ishin nga klasat e shkolluara të shtresës së lartë, por ishin gra punëtore që kishin parë se protestat paqësore nuk kishin arritur asgjë. Të radikalizuara, dhe duke iu kthyer dhunës si rruga e vetme për ndryshim, ato ishin të gatshme të humbnin gjithçka në luftën e tyre për barazi – punën, shtëpinë, fëmijët dhe jetët e tyre. Moda ishte një ushtare e tillë. Historia e luftës së saj për dinjitet është sa mbërthyese dhe e thellë sa çdo melodramë tjetër, gjithashtu edhe të copëton shpirtin dhe të frymëzon.