< Kthehu tek Faqja e Meparshme

The American (Kodi 107975)     

Regjia: Anton Corbijn

Me Aktoret: George Clooney, Irina Björklund, Thekla Reuten, Lars Hjelm, Johan Leysen, Paolo Bonacelli, Giorgio Gobbi, Silvana Bosi, Samuli Vauramo, Violante Placido, Filippo Timi


Publikuesi: Focus Features


Zhanret: Krim, Drame


Gjuha: Anglisht

Titrat: Shqip


Kohezgjatja: 100 minuta


Data e Publikimit: 01/09/2010Pershkrimi i Filmit

Si vrasës që është, Xheku është vazhdimisht në lëvizje dhe gjithmonë vetëm. Pas një pune që përfundon më keq nga ç’pritej për këtë amerikan larg vendlindjes, Xheku tërhiqet në një fshat të Italisë. Ai kënaqet duke i qëndruar larg vdekjes për herë të parë në jetën e tij ndërsa fshihet në një qytezë të vogël mesjetare. Ndërkohë që është aty, Xheku merr përsipër një detyrë për të ndërtuar një armë për një kliente misterioze, Matildën. Duke shijuar qetësinë e maleve të Abrucos, Xheku pranon miqësinë e një prifti vendas të quajtur At Benedeto dhe ndjek një lidhje dashurore me një femër të bukur, Klarën. Koha që kalojnë së bashku Xheku dhe Klara kthehet në një romancë që duket e parrezikshme, por duke shkelur jashtë hijeve, Xheku mund të jetë duke tunduar fatin.