< Kthehu tek Faqja e Meparshme

The Reluctant Fundamentalist (Kodi 108588)     

Regjia: Mira Nair

Me Aktoret: Riz Ahmed, Kate Hudson, Liev Schreiber, Kiefer Sutherland, Om Puri, Shabana Azmi, Martin Donovan, Meesha Shafi, Haluk Bilginer, Nelsan Ellis


Publikuesi: IFC Films


Zhanret: Triler


Gjuha: Anglisht

Titrat: Shqip


Kohezgjatja: 130 minuta


Data e Publikimit: 03/05/2013Trailer i Filmit     Pershkrimi i Filmit

Nga regjizorja fituese e çmimeve Mira Nair dhe i bazuar në romanin e mirënjohur të autorit Moshin Hamid, vjen filmi i ri shpërthyes Fondamentalisti Ngurrues. Më 2010, ndërsa demonstratat e studentëve po arrijnë kulmin në Lahor, profesori i ri pakistanez Xhengiz Khan (Riz Ahmed) merret në intervistë nga gazetari amerikan Bobi Linklon (Liev Schreiber). I edukuar në universitetin e Prinstonit, Xhengizi i tregon Linkolnit për të kaluarën e tij si një analist brilant biznesi në Uoll Strit. Ai i flet për të ardhmen e tij të shndritshme, për mentorin e tij Xhim Kros (Kiefer Sutherland) dhe bukuroshen e sofistikuar Erika (Kate Hudson), me të cilën kishte ndërmend të ndante të ardhmen e tij. Por pas sulmit të 11 shtatorit, dyshimet me të cilat u përballë e detyruan të kthehej në vendlindjen e tij dhe te familja me të cilën ishte shumë i lidhur. Karizma dhe inteligjenca e kthejnë në një lider si te sytë e studentëve pakistanezë që e adhurojnë, ashtu dhe te qeveria amerikane që dyshon për të.