< Kthehu tek Faqja e Meparshme

Batman: The Dark Knight (Kodi 107663)     

Regjia: Christopher Nolan

Me Aktoret: Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart, Michael Caine, Maggie Gyllenhaal, Gary Oldman, Morgan Freeman, Monique Gabriela Curnen, Ron Dean, Cillian Murphy


Publikuesi: Warner Bros


Zhanret: Aksion, Krim, Drame, Triler


Gjuha: Anglisht

Titrat: Shqip


Kohezgjatja: 145 minuta


Data e Publikimit: 18/07/2008



Pershkrimi i Filmit

“Kalorësi i Zi” ribashkon regjizorin Christopher Nolan me yllin e kinemasë Christian Bale, i cili kthehet për të vazhduar luftën e Batman-it ndaj krimit. Me ndihmën e togerit Xhim Gordon (Gary Oldman) dhe Avokatit të Qarkut Harvi Dent ( Aaron Eckhart), Batman-i i vihet pas krimit të organizuar në qytetin Gotham për ta shkatërruar një herë e mirë. Treshja rezulton e suksesshme, por shumë shpejt e gjejnë veten pre të një krimineli gjeni të njohur si Xhokeri (Heath Ledger), i cili e zhyt Gothamin në anarki dhe e detyron Kalorësin e Zi të kalojë cakun.