< Kthehu tek Faqja e Meparshme

Wadjda (Kodi 108792)     

Regjia: Haifaa Al-Mansour

Me Aktoret: Reem Abdullah, Waad Mohammed, Abdullrahman Al Gohani, Ahd, Sultan Al Assaf, Alanoud Sajini, Rafa Al Sanea, Dana Abdullilah, Rehab Ahmed, Nouf Saad


Publikuesi: The Match Factory


Zhanret: Drame


Gjuha: Arabisht

Titrat: Shqip


Kohezgjatja: 97 minuta


Data e Publikimit: 05/09/2013Pershkrimi i Filmit

Uadxha është një vajzë 10-vjeçare që jeton në periferi të Rijadit, kryeqytetit të Arabisë Saudite. Edhe pse jeton në një botë konservatore, Uadxha adhuron argëtimin dhe provokon gjithmonë kufijtë e telasheve. Pas një zënke me shokun e saj Abdullahun, një djalë lagjeje me të cilin nuk duhej të luante, Uadxha shikon një biçikletë të bukur jeshile për shitje. Ajo e dëshiron biçikletën dëshpërimisht në mënyrë që ta mundë Abdullahun në gara. Por nëna e Uadxhës nuk e lejon, duke u frikësuar nga pasojat e një shoqërie që i shikon biçikletat të rrezikshme për virtytin e një vajze. Kështu, Uadxha, vendos të përpiqet t’i mbledhë vetë paratë...