< Kthehu tek Faqja e Meparshme

Hannah Arendt (Kodi 108685)     

Regjia: Margarethe von Trotta

Me Aktoret: Barbara Sukowa, Axel Milberg, Janet McTeer, Julia Jentsch, Michael Degen, Ulrich Noethen, Nicholas Woodeson, Victoria Trauttmansdorff


Publikuesi: Zeitgeist Films


Zhanret: Biografi, Drame


Gjuha: Gjermanisht

Titrat: Shqip


Kohezgjatja: 113 minuta


Data e Publikimit: 10/01/2013Trailer i Filmit     Pershkrimi i Filmit

Regjizorja Margarethe von Trotta bashkëpunon me skenaristen Pamela Katz për të eksploruar një kapitull kyç në jetën e teoricienes politike dhe filozofes gjermano-çifute Hannah Arendt (Barbara Sukowa), e cila sajoi frazën “banaliteti i së keqes” ndërsa mbulonte gjyqin e vitit 1961 të ish-nazistit Adolf Eichmann për gazetën Nju Jorker. Ndërsa gjyqi me profil të lartë fillon, vërejtjet e mprehta të Arendt mbi Eichmann dhe këshillin Çifut provokojnë mendime dhe janë tepër kontroverciale.