< Kthehu tek Faqja e Meparshme

Enemy at the Gates (Kodi 107011)     

Regjia: Jean-Jacques Annaud

Me Aktoret: Jude Law, Ed Harris, Rachel Weisz, Joseph Fiennes, Bob Hoskins, Ron Perlman, Eva Mattes, Gabriel Thomson, Matthias Habich, Sophie Rois


Publikuesi: Paramount Pictures


Zhanret: Drame, Histori, Triler, Lufte


Gjuha: Anglisht, Italisht

Titrat: Shqip


Kohezgjatja: 100 minuta


Data e Publikimit: 16/03/2001Pershkrimi i Filmit

Ndërkohë që trupat gjermane dhe ato sovjetike përleshen dhe bota pret me ankth finalen e kësaj beteje, në Stalingrad, snajperi rus, Vasili Zaitsev eliminon rregullisht armiqtë e tij. Tashmë i njohur nga të gjithë si simboli i qëndrueshmërisë ruse ndaj pushtuesve nazistë, Vasili duhet të mbrojë famën dhe jetën e tij në një duel me snajperin gjerman, majorin Konig. Të dy ndodhen në një luftë që tashmë është kthyher në personale dhe intesive, ndërsa në sfond vazhdon një nga luftrat më madhështore të epokës.