< Kthehu tek Faqja e Meparshme

Seven Samurai (Kodi 108800)     

Regjia: Akira Kurosawa

Me Aktoret: Toshirô Mifune, Takashi Shimura, Keiko Tsushima, Yukiko Shimazaki, Kamatari Fujiwara, Daisuke Katô, Isao Kimura, Minoru Chiaki, Seiji Miyaguchi, Yoshio Kosugi


Publikuesi: The Criterion Collection


Zhanret: Aksion, Drame


Gjuha: Japonisht

Titrat: Shqip


Kohezgjatja: 202 minuta


Data e Publikimit: 19/11/1956Pershkrimi i Filmit

Një fshat i dëshpëruar paguan shtatë samuraj për t’i mbrojtur nga vrasësit në këtë perlë të kinemasë japoneze. Asnjë film tjetër nuk ndërthur kaq mirë filozofinë me kënaqësinë, emocionet delikate njerëzore dhe aksionin e pandalshëm. Me yllin legjendar, të madhin Toshiro Mifune, Shtatë Samurajit është një film epik tepër frymëzues, një triumf i artit dhe një xhiro e paharrueshme tre-orëshe.