< Kthehu tek Faqja e Meparshme

Call Girl (Kodi 108627)     

Regjia: Mikael Marcimain

Me Aktoret: David Dencik, Pernilla August, Sven Nordin, Kristoffer Joner, Ruth Vega Fernandez, Sverrir Gudnason, Outi Mäenpää, Peter Carlberg, Magnus Krepper, Claes Ljungmark


Publikuesi: Garagefilm International


Zhanret: Drame, Triler


Gjuha: Suedisht

Titrat: Shqip


Kohezgjatja: 139 minuta


Data e Publikimit: 09/11/2012Pershkrimi i Filmit

Call Girl ka sfond fundin e viteve 1970, një kohë e emancipimit të femrave, revolucionit seksual, neutralitetit suedez, forcës bërthamore dhe sigurimit shoqëror. Filmi na çon në një udhëtim nga llumi i shoqërisë, përgjatë rrugicave të errëta, përmes luksit dhe pasurisë, te korridoret e pushtetit të cilët janë një labirint sekretesh. Historia është e frymëzuar nga një skandal politik suedez i cili lidhi prostitucionin e minoreneve me klientë të pushtetshëm që besohet se vinin nga nivelet më të larta të shoqërisë.